Hormoni štitaste žlezde igraju ključnu ulogu u regulisanju metabolizma, energije, rasta i razvoja organizma. Tokom trudnoće, značaj statusa hormona žlezde je još veći, jer oni direktno utiču na zdravlje majke i bebin razvoj, naročito na razvoj bebinog mozga i nervnog sistema.
Prema tome, poremećaji u radu štitaste žlezde - bilo da je u pitanju hipertireoza (prekomerna aktivnost štitaste žlezde) ili hipotireoza (snižena aktivnost štitaste žlezde) - mogu dodatno zakomplikovati trudnoću. Važno je razumeti kako ovi poremećaji utiču na trudnoću, prepoznati simptome i razumeti kada je vreme da se obratimo lekaru.
Pregled endokrinologa u Domu zdravlja Dedinje- Tolstojeva 24, možete zakazati pozivom na 069 246 71 53.
Kako štitasta žlezda utiče na plod?
Štitasta žlezda proizvodi dva ključna hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Tokom trudnoće, potreba za ovim hormonima raste, jer plod zavisi od statusa hormona majke sve do rođenja u manjem ili većem procentu.
Štitasta žlezda je prva endokrina žlezda koja se formira u plodu i počinje da proizvodi mali deo hormona koji mu je potreban već krajem prvog trimestra trudnoće. Do tada plod se u potpunosti oslanja na nivo hormona majke. Ukoliko štitasta žlezda majke proizvodi previše ili premalo hormona u toku prvog trimestra, može doći do odstupanja u očekivanom razvoju i formiranju ploda.
Poremećaji štitaste žlezde u trudnoći
Hipotireoza (nedovoljna aktivnost štitaste žlezde)
Hipotireoza nastaje kada žlezda ne proizvodi dovoljno hormona, najčešće usled oboljenja koje se naziva Hashimoto thyroiditis. Posledice niskog nivoa hormona su umor, povećanje telesne mase, problemi sa varenjem, suva koža i kosa, osetljivost na hladnoću i depresija. U trudnoći, nedovoljni nivoi hormona štitaste žlezde mogu povećati rizik od:
• Gubitka trudnoće
• Prevremenog porođaja ili niske porođajne mase bebe
• Preeklampsije (povišenog krvnog pritiska u trudnoći) (linkovati tekst na ovu temu)
• Anemije majke
• Problema sa posteljicom
• Mentalnih ili fizičkih razvojnih smetnji kod bebe
Rana dijagnoza i lečenje suplementacijom hormonima mogu sprečiti mnoge od ovih komplikacija. Redovni testovi za određivanje vrednosti hormona u krvi su ključni kako bi se pratila funkcija štitaste žlezde tokom trudnoće.
Hipertireoza (prekomerna aktivnost štitaste žlezde)
Hipertireoza se javlja kada žlezda proizvodi previše hormona, najčešće kod stanja poput Gravesove bolesti, u kojoj imunološki sistem napada samu žlezdu. Simptomi uključuju ubrzan rad srca, gubitak telesne mase, nervozu, znojenje i umor. U trudnoći, hipertireoza može dovesti do:
• Gubitka trudnoće
• Prevremenog porođaja
• Niske porođajne mase bebe
• Problema sa srcem kod majke
• Ubrzanog rada srca ploda
• Malformacija ploda
Koji su simptomi nepravilnog rada štitaste žlezde u trudnoći?
I hipotireoza i hipertireoza mogu imati simptome koji se lako mogu pomešati sa uobičajenim trudničnim tegobama, ali ipak treba obratiti pažnju na sledeće:
- Neobjašnjiv umor
- Povećanje ili neplaniran gubitak telesne mase
- Osetljivost na hladnoću ili toplotu
- Zatvor
- Suva koža i kosa
- Depresija ili promene raspoloženja
- Ubrzan rad srca
- Nervoza ili anksioznost
- Drhtanje ruku
U mnogim slučajevima, lečenje ili praćenje nivoa hormona može biti potrebno kako bi se obezbedila zdrava trudnoća. Iako poremećaji u radu štitaste žlezde nisu neuobičajeni, pravovremena dijagnoza i lečenje mogu značajno smanjiti rizik od razvitka komplikacija. Ukoliko primetite bilo koji od navedenih simptoma poremećaja u radu štitaste žlezde ili ako imate istoriju problema sa njom, potrebno je da se posavetujete sa lekarom. Uz pravi pristup, možete uživati u zdravoj trudnoći i omogućiti Vašoj bebi zdrav i očekivan rast i razvoj.