Kamen u bubregu je čvrsta tvorevina nalik kamenu koja se može formirati u bubregu i mokraćnim putevima. U pitanju je relativno čest fenomen od kojeg pati oko 10% opšte populacije.
Do nastanka kamena u bubregu dolazi kada se u urinu nalazi dovoljno kristala koji se nedeljama ili mesecima talože i zajedno formiraju jedan ili više kamenova. Sastav kamena se razlikuje u odnosu na to koji je njegov uzrok – mogu biti sačinjeni od jedinjenja kalcijuma kod povišenih vrednosti kalcijuma u urinu, mokraćne kiseline kod osoba koje pate od gihta, kamenovi uzrokovani jedinjenjima koje proizvode bakterije u gornjim mokraćnim putevima kod osoba koje imaju dugotrajne i česte urinarne infekcije.
Ukoliko neko u vašoj porodici pati od kamena u bubregu, veće su šanse da ih razvijete u toku života. Upotreba određenih lekova takođe može ubrzati formiranje kamena, a njemu doprinosi i dehidratacija, koja čini urin koncentrovanijim. Kod osoba koje su u riziku od razvitka kamena u bubregu, preporučuje se povećan unos tečnosti svakog dana.
Da li su pesak i kamen u bubregu različiti?
Pesak u bubregu je sačinjen od istih supstanci kao i kamen u bubregu. Razlika je u veličini formiranih kristala. Pesak uglavnom izaziva manje nelagode i lakše se izbacuje kroz mokraćne puteve. Kamen može izazvati izraženije i ozbiljnije simptome.
Koji su simptomi kamena u bubregu?
Kamen u bubregu može izazvati intenzivne, iznenadne bolove (bubrežne kolike) u slabinskom delu leđa, u predelu boka i napred ka preponama, koje traju više sati. Do kolika najčešće dolazi kad kamen blokira drenažu mokraće iz bubrežne karlice. Ovaj bol se često opisuje kao najjači bol koji se može osetiti. Bubrežne kolike su nešto češće kod muškaraca nego kod žena.
Pored toga, kamen može uzrokovati bol u donjem delu stomaka, bol i peckanje prilikom mokrenja, zamućen ili crvenkast izgled urina, čestu potrebu za mokrenjem praćenu osećajem nedovoljnog pražnjenja bešike. Ukoliko je prisutna infekcija, može doći do pojave groznice.
Ukoliko imate neke od navedenih simptoma, pregled u Domu zdravlja Dedinje-Tolstojeva 24, možete zakazati pozivom na 069 246 71 53.
Dijagnostika i lečenje
Analizom krvi i urina može se utvrditi količina prisutnih jedinjenja koje uzrokuju formiranje kamena ili peska u bubregu. Ukoliko patite od simptoma peska ili kamena u bubregu, lekar može indikovati i ultrazvučni pregled abdomena i urotrakta da bi se utvrdilo da li postoji sediment u mokraćnim putevima.
Lečenje kamena u bubregu zavisi od uzroka i veličine kamena. Pesak i mali kamenovi u bubregu uglavnom ne zahtevaju invazivne metode, već se lečenje sastoji od povećanog unosa tečnosti i praćenja statusa kamena. Ponekad, lekar može prepisati terapiju koja pomaže da se kamen razmekša i lakše raspadne i izabaci. Veći kamen ili kamen koji uzrokuje simptome i tegobe se uglavnom razbija zvučnim talasima za razbijanje kamena preko kože na sitnije delove, da bi se onda, usitnjen, lakše izbacio iz urinarnog sistema. Hirurško uklanjanje kamena je nešto ređe danas, ali se povremeno može vršiti ukoliko razbijanje kamena preko kože nije bilo uspešno ili je kamen previše veliki. Ponekad, do formiranja kamena u bubregu dolazi usled nepravilnog rada paratiroidne žlezde (male žlezde pored štitaste žlezde nav ratu). Paratiroidna žlezda može uzrokovati prekomerno visok nivo kalcijuma u krvi, pa terapijom koja reguliše njen rad može doći do rešavanja problema sa kamenom u bubregu.