Dolazak bebe na svet donosi velike životne promene. Iščekivanje i uzbuđenje koje dostiže vrhunac rođenjem deteta i prvim kontaktom sa roditeljima otvara novo, radosno životno poglavlje. Ali, šta ako stvari ne teku baš po planu? Postporođajna depresija (PPD) je ozbiljan problem u roditeljstvu o kome se u našem društvu ne priča dovoljno. Roditeljstvo sa sobom donosi najveću radost, ali takođe donosi i brojne fizičke i emocionalne izazove, od kojih je postporođajna depresija jedan od najozbiljnijih. Mnogi novi roditelji se suočavaju sa ovim problemom. PPD ima negativan uticaj na međusobne odnose partnera, odnose roditelja i deteta, kao i opšte mentalno zdravlje roditelja koji se sa njom suočava.
Razumevanje uzroka, simptoma i pristupa lečenju može pomoći roditeljima da se oporave i ponovo uspostave emocionalnu stabilnost. Da bi se adekvatno pristupilo rešavanju problema, važno je razumeti šta je postporođajna depresija, koji su njeni simptomi i uzroci i koliko je bitno potražiti pomoć kada je to potrebno.
Šta je postporođajna depresija?
Možda ste nekada čuli za ‘’baby blues’’, stanje tuge i iritabilnosti nekoliko dana nakon porođaja. Iako zvuči slično, baby blues je prolazno stanje koje traje pet do deset dana i prolazi bez posledica. Čak 80% porodilja se suoči sa simptomima baby blues-a. Nasuprot tome, postporođajna depresija je mentalni poremećaj koji se može razviti nakon porođaja. Javlja se kod oko 5-10% roditelja, obično u prvih nekoliko meseci nakon rođenja deteta.
PPD može početi iznenada ili postepeno, a simptomi variraju od blage tuge do ozbiljne depresije. Do ovog stanja najčešće dolazi kod žena, nakon prvog porođaja.
Simptomi PDD uključuju:
• Tužno raspoloženje koje traje danima ili nedeljama
• Često plakanje, bez očiglednog razloga
• Nisko samopouzdanje, osećaj bespomoćnosti i preplavljenosti
• Gubitak interesovanja i entuzijazma za svakodnevne aktivnosti
• Problemi sa spavanjem
• Anksioznost, nervoza, napadi panike
• Snižen apetit i libido
Ukoliko primećujete prisustvo nekog od ovih simptoma nakon porođaja, savetuje se da se obratite lekaru što ranije, jer simptomi mogu trajati mesecima i značajno uticati na kvalitet života roditelja i bebe.
Pregled u Domu zdravlja Dedinje-Tolstojeva 24, Beograd, možete zakazati pozivom na 069 246 71 53.
Uzroci postporođajne depresije
Smatra se da do postporođajne depresije dolazi interakcijom više faktora: usled ubrzanih i značajnih promena u svakodnevnim navikama, telu i promenama u društvenom životu. Trudnoća i porođaj su veoma iscrpljivi za telo majke, utiču na status hormona, a često dolazi i do otežanog spavanja i variranja telesne mase. Nakon porođaja nivo hormona naglo opada i telo prolazi kroz izuzetan stres. Briga o bebi takođe često utiče na ritam spavanja nakon porođaja. Obaveze oko brige o bebi i potreba da majka bude stalno pored bebe zbog, na primer, dojenja i emocionalnih potreba bebe, mogu biti izuzetno iscrpljujući i uskratiti kvalitetan san. Količina vremena i truda koju zahteva briga o novorođenčetu smanjuje količinu slobodnog vremena koju bi roditelji inače proveli sa prijateljima, opuštajući se i baveći se hobijima.
Kao rezultat, postporođajna depresija može dovesti do povlačenja roditelja od bebe. Ovo je ozbiljan simptom koji može ometati razvoj emocionalne veze između roditelja i deteta. Smanjena interakcija, poput smanjenog fizičkog kontakta, razgovora i emocija prema bebi može nepovoljno uticati na bebin emocionalni razvoj. Na svu sreću, lečenje simptoma depresije omogućava da se veza obnovi i beba emocionalno zdravo napreduje.
Očevi i postporođajna depresija
Iako se postporođajna depresija obično povezuje sa majkama, važno je napomenuti da i očevi mogu razviti PPD. Nešto manje očeva nego majki razvija postporođajnu depresiju, ali ona ima slične simptome kao i kod majki. Faktori rizika su slični onima kod žena (prvo dete, stresni životni događaji, komplikovana ili neplanirana trudnoća, česte rasprave sa partnerkom, istorija depresije u životu, izmorenost,…).
Podrška osobi koja pati od postporođajne depresije
Podrška porodice, prijatelja i zdravstvenih radnika od ključne je važnosti za oporavak. Roditeljima možete praktično pomoći pokazujući strpljenje, olakšavajući brigu o bebi pomaganjem i odmenjivanjem, vršenjem kućnih poslova, pomoć kroz pripremu zdrave i ukusne hrane i brigu o bebi dok roditelji spavaju ili se odmaraju. Saosećanje, pomoć i razumevanje pomažu roditelju da opuštenije i sa više entuzijazma pristupe uspostavljanju emocionalne veze sa bebom.
Ukoliko uprkos entuzijazmu i spremnosti bližnjih da budu tu i pomognu roditelj odbija pomoć i stanje depresije traje duže od dve nedelje, pokušajte da ohrabrite osobu da se obrati lekaru.
Lečenje postporođajne depresije
Lečenje PPD zavisi najpre od težine stanja. Psihoterapija može biti delotvorna kod blažih oblika, dok se teži oblici mogu lečiti medikamentima. Terapeut ili psihijatar takođe može preporučiti strategije ponašanja u ključnim situacijama, kao i uputiti na grupe za podršku roditeljima.
Stručna pomoć ima najuspešnije dejstvo kada roditelji brinu o svom fizičkom i emocionalnom zdravlju. Da olakšate sebi, probajte da:
• Svakodnevno odvojite vreme za odmor, kada se posvećujete sebi
• Održavajte zdravu ishranu i laganu fizičku aktivnost. Fizička aktivnost omogućava kvalitetniji san i može pomoći u regulaciji raspoloženja.
• Podelite osećanja sa porodicom, prijateljima ili terapeutom. Važno je da zapamtite da imate podršku i niste sami. Porodica, prijatelji i grupe za podršku roditelja gde mnoge osobe prolaze kroz istu fazu roditeljstva postoje da pruže savet i podršku.
Postporođajna depresija je ozbiljno stanje koje utiče na mnoge roditelje, ali se može lečiti. Ključ za oporavak je blagovremeno prepoznavanje simptoma i put ka rešavanju. Ne zaboravite – uz odgovarajuću pomoć i podršku, postporođajna depresija je privremena i uz pruženu pomoć roditelji mogu obnoviti povezanost sa bebom i ponovo uživati u roditeljstvu.