Onihomikoza je relativno često oboljenje od koje pati oko 10% populacije u našoj zemlji. Iako je u pitanju oboljenje koje ne ugrožava život, može izazvati nelagodnost, lokalne infekcije tkiva i gubitak nokta, pa se savetuje blagovremena dijagnoza i lečenje.
Dijagnoza onihomikoze se postavlja na osnovu lekarskog pregleda i analize uzorka nokta koji se dobija obradom nokta i struganjem dela nokatne ploče. Uzeti uzorak šalje se na analizu.
Koji su simptomi gljivične infekcije nokta?
Dugotrajnim izlaganjem nokta vlažnoj i mračnoj okolini, kao i pritisku na nokat usled, na primer, nošenja tesne obuće, dolazi do malih pukotina u nokatnoj ploči gde gljivice mogu da uđu ispod površine nokta i razvijaju se. Izlaganje javnim površinama gde se hoda bez obuće, poput sauna i bazena, mogu izložiti stopala uzročnicima infekcije. Pored uticaja okoline, dokazano je da postoji i genetička predispozicija za razvijanje onihomikoze.
Simptomi gljivične infekcije nokta uključuju:
- Zadebljanje nokta
- Izmena boje nokta (nokat postaje žut, solidne je boje umesto providne, može biti crvenkaste ili bele boje)
- Lomljiv, suv i nepravilan oblik nokta
- Nokat koji se odvaja od prsta
- Neprijatan miris
Ukoliko primetite simptome i znake gljivične infekcije, savetujemo da se javite dermatologu.
Pregled dermatologa u Domu zdravlja Dedinje-Tolstojeva 24, Beograd možete zakazati pozivom na 069 246 71 53.
Kako se leči gljivična infekcija nokta?
Terapija gljivične infekcije zavisi od toga koliko je bolest uznapredovala. Lečenje u proseku traje više meseci. Lečenje poodmakle onihomikoze na stopalima može trajati i do godinu dana.
Da bi se uklonili zaraženi delovi nokta, potrebno je vršiti redovno energično pranje regije i razmekšavanje noktiju. Kada nokat razmekša, vrši se sečenje nokatne ploče uz aplikovanje antigljivičnih proizvoda. Ukoliko lokalne kreme ne uspevaju da reše infekciju, može se upotrebiti i oralna terapija za suzbijanje glivica.