Sezonske alergije, poznate i kao alergijski rinitis, mogu značajno uticati na imunitet odraslih i dece. Do alergija dolazi kao odgovor tela na prisustvo polena i drugih alergena u vazduhu, koji se najvećim delom javljaju u određeno doba godine. Iako se često posmatraju kao manja neprijatnost, simptomi poput neprekidnog kijanja, zapušenog nosa, svraba očiju i umora mogu znatno uticati na svakodnevni život.
Sezonske alergije nastaju kada imuni sistem čestice u vazduhu poput polena trave, drveća i kućnu prašinu prepozna kao neprijateljske čestice. Kao reakciju na to, telo pokreće imuni odgovor u cilju da ih ukloni iz organizma. Ova reakcija izaziva tipične simptome alergije koji su:
• Kijanje
• Curenje ili zapušen nos
• Svrab očiju, nosa ili grla
• Suzenje i crvenilo očiju
• Crvenilo i osip na koži
• Opšti umor
U Domu zdravlja Dedinje, uz pregled pulmologa, dr sc. med. Vojislava Radosavljevića ostvarujete 50% popusta na alergo probe.
Pregled možete zakazati pozivom na 069 246 71 53.
Specifični okidači alergija variraju najpre u zavisnosti od godišnjeg doba.
U rano proleće, okidači su polen drveća poput breze, hrasta i vrbe. Sredinom proleća kreće cvetanje trava i korova od kojih su najčešći uzročnici ambrozija, kopriva i ježevica, koje traje sve do oktobra.
U zimskim mesecima reakcije uglavom uzrokuju alergeni iz zatvorenog prostora koji podrazumevaju grinje, kućnu prašinu, gljivice, dlaku i perut životinja. Usled klimatskih promena i globalno viših temperatura, period cvetanja i ispuštanja polena mnogih biljaka je produžen, što doprinosi izraženijim i dugotrajnijim simptomima sezonskih alergija u proteklim godinama.
Da li je to sezonska alergija ili samo prehlada?
Simptomi sezonskih alergija mogu ličiti na neka druga respiratorna oboljenja. U toku pregleda, lekar će uzeti u obzir sve simptome, njihovo trajanje i medicinsku istoriju da bi utvrdio da li postoji sumnja na alergijsku reakciju. Kako bi se postavila tačna dijagnoza, lekar može predložiti obavljanje alergoloških kožnih proba (prick test) u toku pregleda. Alergološke kožne probe se izvode tako što se jedna kap tečnosti koja sadrži alergen nakapa na kožu i obeleži mesto primene alergena, lagano lancetom bocne površina kože, a potom posmatra reakcija kože u vremenskom periodu od oko 30 minuta. Pozitivna reakcija ispoljava se svrabom, otokom i crvenilom u regiji primene alergena. Ukoliko test alergološkim kožnim probama ne da jasne rezultate, testiranje na alergene se može obaviti i iz malog uzorka krvi. Oba testa su bezbolna i daju brze rezultate.
Pristupi lečenju
Uz pravilno postavljenu dijagnozu i utvrđen okidač alergijskih reakcija, sezonske alergije se mogu uspešno kontrolisati.
Prvi korak u lečenju sezonskih alergija je prevencija, to jest, izbegavanje izloženosti alergenu.
- Zatvarajte prozore tokom sezone visoke koncentracije polena
- Šetnje planirajte u periodima posle kiše, jer kiša očisti polen iz vazduha, a izbegavajte šetnje tokom toplih, suvih večeri, jer je tada koncentracija alergena najviša
- Nakon boravka napolju zamenite garderobu i istuširajte se da biste uklonili alergene sa kože i kose
- Prepustite nekom drugom brigu o bašti i košenje trave
- Nosite masku ukoliko je visoka koncentracija polena
- Razmotrite korišćenje prečišćivača vazduha u svom domu
Uz metode prevencije, lekar može preporučiti i terapijski pristup.
Terapija je najčešće simptomatska i obuhvata upotrebu sprejeva i kapi za nos, kapi za oči i antihistaminike za regulaciju reakcije imunog sistema. Kako biste se pripremili na vreme, pratite dnevne prognoze za polen, planirajte aktivnosti na otvorenom u skladu s tim i počnite sa terapijom nekoliko nedelja pre početka sezone.