Ovo je jedan od vitamina rastvorivih u mastima koji oblikuje mnoge biološke procese.
Osnovna uloga vitamina D je održavanje zdravlja i jačine kostiju. On povoljno utiče na:
Osteoporozu
Osteoporoza je stanje gubitka koštane mase. U pitanju je stanje krtih kostiju čiji su simptomi gubitak visine, bol u krstima, pogrbljen stav, bolovi u zglobovima i lomljivost kostiju.
Osteomalaciju
Do osteomalacije dolazi kada kosti nemaju dovoljno minerala da bi ostale čvrste, što rezultuje osećajem slabosti u mišićima, bolovima u kostima i poteškoćama u hodanju.
U laboratoriji Doma Zdravlja Dedinje bez zakazivanja možete proveriti vrednosti vitamina D u krvi sa 20% popusta do kraja maja.
Pregled endokrinologa možete zakazati pozivom na broj 0692467153.
Kogniciju
Studije su pokazale da osobe sa niskim vrednostima vitamina D u krvi češće pate od slabljenja kognitivnih funkcija.
Multiplu sklerozu
Dugotrajna suplementacija vitaminom D može smanjiti rizik od razvitka ove bolesti.
Imunitet
Vitamin D učestvuje u imunom odgovoru organizma. Istraživanja su pokazala da autoimuna oboljenja često rezultuju niskim vrednostima vitamina D u krvi.
Rahitis kod dece
Neophodna količina vitamina D se najlakše može dobiti izlaganjem sunčevoj svetlosti. U kasnim prolećnim, letnjim i ranim jesenjim mesecima uglavnom možemo dobiti dovoljno vitamina D kratkim šetnjama ili sunčanjem. S obzirom da se vitamin D prirodno nalazi u samo nekoliko namirnica (masnija riba poput lososa, sardine, pečurke, jaja), u toku hladnijih meseci preporučuje se suplementacija ili povećan unos hrane obogaćene vitaminom D. Osobe koje koriste zaštitu od sunca, hospitalizovani su ili žive u delu sveta gde ima malo sunčeve svetlosti, trebalo bi da koriste suplemente ili da unose dovoljnu količinu vitamina preko obogaćene hrane tokom cele godine.
Da li mogu da uzimam suplemente vitamina D bez naloga lekara?
Preporučena dnevna doza vitamina D je 600 internacionalnih jedinica (IJ) za osobe starosti od 12 meseci do 70 godina. Male bebe dobijaju nešto manje vrednosti vitamina, a osobe starije od 70 godina nešto više vrednosti. Za odstupanje od preporučene dnevne doze vitamina trebalo bi da se posavetujete sa lekarom.
Uzimanje prevelike količine vitamina može uzrokovati neželjene efekte kao što su:
- Uznemiren stomak praćen prolivom i povraćanjem
- Gubitak telesne mase
- Slabost mišića
- Problemi u radu srca (aritmije)
- Oštećenje bubrega
Pojedini lekovi koji se često koriste poput određene terapije za povišen krvni pritisak, snižavanje nivoa lipida u krvi i drugi mogu reagovati sa suplementom vitamina D. Prema tome, ukoliko planirate da počnete sa suplementacijom vitaminom D, potrebno je da se posavetujete sa lekarom ukoliko koristite druge lekove ili patite od hroničnih bolesti. Ukoliko patite od bolesti poput osteomalacije, lekar može preporučiti više doze vitamina D od onih preporučenih za opštu populaciju.